מהם 5 הדברים שמומלץ לבדוק לפני טיפול באקנה?

זה כיף לשתף…

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לפני כ 20 שנה היתה דעה רווחת שבעיקר בני נוער סובלים מפצעים ואקנה. בעשורים האחרונים עם השינויים המהותיים שאנחנו עוברים בתזונה ובשינויים ההורמונליים שאני חווים אקנה תוקף בעיקר נשים שעברו את גיל ההתבגרות גם בגילאי העשרים והשלושים.

הטיפול באקנה עבור אישה שעברה את גיל עשרים שונה במהותו מטיפול באקנה עבור בני נוער. הסיבות מהן נשים בגילאיי עשרים ומעלה שסובלות מאקנה הן לא אותן סיבות מהם סובלים בני הנוער. לפני שנכנס לטיפול באקנה חשוב שנאבחן את הסיבות והגורמים שמעוררים את הפצעים.

מהם הגורמים שצריך לבחון אצל נשים שעברו את גיל 20 לפני טיפול באקנה?

האם יש בעיה הורמונלית?

במאה 21 נשים רבות סובלות מבעיות הורמונליות. לפני טיפול באקנה נבדוק האם המטופלת סובלת מבעיות הורמונליות. או שהפרופיל ההורמונלי שלה תקין?

שני סוגים עיקריים של בעיות הורמונליות נפוצות אצל נשים שסובלות מאקנה . הן שחלות פוליסצטיות ועודף הורמונים זכריים בדם. אם את סובלת מאחת הבעיות האלו הטיפול באקנה שלך יהיה מכוון לטיפול באקנה הורמונלי.

האם הפצעים שלך מושפעים מתזונה?

הרבה אנשים שסובלים מאקנה מעידים שכאשר הם אוכלים מזון מסויים כמו חלב , שוקולד, מלוחים שונים גורם להם לפצעים. אין כיום מחקר שיכול להעיד רישמית שמאכל מסויים גורם לפצעים. אבל כן יש מחקרים שמדברים על רגישות של בלוטות החלב. לפני טיפול באקנה רצוי לבצע בדיקה אישית מהם המאכלים שאת חושדת שאת רגישה אליהם, ככה שבתקופת הטיפול לא יהיו סימפטומים שיחמירו את האקנה בזמן הטיפול באקנה.

האם המטופלת הפסיקה גלולות?

לפני טיפול באקנה חשוב לדעת האם ישנם שינויים הורמונליים שיכולים להתרחש ואפשר לצפות אותם מראש ישפיעו על הטיפול. לקיחת גלולות או הפסקת גלולות זה אחד הגורמים לשינויים הורמונליים שהגוף חווה. אם הפסקת גלולות כדאי שתדעי שבדרך כלל התפרצויות של פצעים מתרחשים בין 3 חודשים לחצי שנה לאחר הפסקת נטילת הגלולות.

באיזה אזורים הפצעים?

לפני שמתחילים טיפול באקנה חשוב לבדוק באילו אזורים המטופלת סובלת מפצעים! איזורים שונים מראים על סיבות שונות לאקנה. לדוגמא: אקנה באיזור המצח מאופיין הרבה פעמים כאקנה משחתי. זהו בדרך כלל אקנה שנגרם בעקבות שימוש של שמפו ומרכך אשר אוטמים את העור, והשילוב יחד עם זיעה ואיפור בקלות מוציא פצעים. עוד דוגמא מאד נפוצה היא אקנה באיזור הלחיים. מהניסיון שלי בדרך כלל אקנה באזור הלחיים מאופיין אצל אנשים שחווים לחץ וסטרס ברמה מאד חזקה. זה יכול להתחיל מתקופת מבחנים או חס וחלילה מאסון שקרה במשפחה.

מהם מוצרים הקוסמטיקה שאיתם משתמשת המטופלת.

רובינו מתאפרות ביום יום. חלק גדול מהאיפור שלנו מכיל חומרים שאוטמים את העור, שהתוצאה הסופית היא יציאה של פצעים חדשים. טיפול באקנה לא יהיה יעיל אם תמשיכי להשתמש בחומרים שמייצרים כל פעם מחדש פצעים חדשים.

תגובות

דילוג לתוכן