מילון מונחים

תמונה של אילה מבציעה שמאלה

מילון מונחים מקצועי

כל המונחים שיעזרו לכם להבין את השיטה שלי

תגיות מונחים

מחלת עור המתבטאת בפצעים המופיעים בפנים, בצוואר, בחזה, בגב ובכתפיים. פצעי אקנה נוצרים בגלל פעילות חיידקית בבלוטות החלב, שנסתמות על ידי עודפי שומן ותאי עור מתים.

איזוטרטינואין הוא חומר פעיל שנמצא בתרופות רואקוטן, קיורטן. איזוטרטינואין דומה מבחינה כימית לוויטמין A ומשמש לטיפול בפצעי בגרות (אקנה) קשים, שלא הגיבו לטיפולים אחרים.

איזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן) מפחית ייצור שמנים טבעיים בעור (חלב) וקרטין, חלבון הנוצר בשכבות החיצוניות של העור.

בנזואיל פראוקסיד הינו תכשיר בקטריוסטטי (מעכב צמיחת חיידקים) וקומודוליטי (הורס קומודונים – פותח ומנקז את הנקודות השחורות) לשימוש מקומי כטיפול באקנה קל עד בינוני.

מרכיב בעור המסייע בשמירה על נפח וגמישות. רמת הקולגן יורדת עם הגיל.

 

הורמונים הגורמים לעור לייצר יותר שומן. אצל נשים, ייצור עודף של אנדרוגנים גורם להופעת מאפיינים זכריים (מסקוליניזציה)

 

פצעים קטנים הם חממה לחיידקים הגורמים לדלקת. העור מגיב לדלקת באמצעות זרימת דם מוגברת לאזור, עם תאים לבנים שילחמו בחיידקים ויתקנו את הנזק. התגובה העוצמתית הזו יכולה להימשך גם אחרי שהפצע עצמו נעלם, ולהותיר כתם אדום.
סוג אקנה נפוץ שנוצר כתוצאה משינויים או שיבושים ברמת ההורמונים שהגוף מייצר.

הסרת תאי עור מתים, במיוחד על-ידי תכשיר ניקוי עדין אבל לעתים גם באמצעות חומר קילוף פיזי.

 

סוג קל של אקנה, הנוצר מסימת הנקבוביות בעור כתוצאה מהצטברות חלב יחד עם תאי עור. מופיע בתדירות גבוהה על המצח, האף והסנטר.
דירוג ה-SPF מציין את הזמן הנוסף שניתן לחשוף את העור לשמש בלי להישרף. מרבית רופאי העור ממליצים על מוצרים בעלי SPF 30 ומעלה, שבתנאים אידיאליים מגנים על העור לזמן ארוך עד פי 30 מזמן העמידות של העור בקרינת UV ללא המוצר.
אקנה הינה תופעה שמטרידה נשים וגברים בכל גיל וקשורה לרוב לתגובה להורמון הטסטוסטרון . אצל בני הנוער היא כמעט מובנת מאליה בשל השינויים ההורמונליים בגילאים אלו, והצעירים נלחמים בהם בעיקר על ידי תכשירים מייבשים. אקנה אצל מבוגרים אמנם פחות נפוצה, אך בהחלט יכולה להופיע בתקופות שונות במהלך החיים.
צִיסְטָה היא שק סגור שעלול להימצא בכל איבר או רקמה בגוף. לעיתים נראית הציסטה כמו מוגלה. הציסטה מלאה בחומר נוזלי או מוצק למחצה. 

התרבות של תאי עור מתים חוסמת את פתח הזקיק ומצרה אותו, לעתים הוא כה צר עד שהוא נסתם ואין אפשרות לניקוז טוב של השומן החוצה. כאשר החלב הזה איננו חשוף לאוויר אלא מכוסה במעטה דק של תאי עור, הוא לא מתחמצן ומשחיר, ונשאר לבן. לכן אצל חלקנו ישנם "ראשים לבנים".

1. קולור סטיי של רבלון
2. טרו מאצ של לוריאל

X
Scroll to Top